Sponsorlu Bağlantılar
Tarım ve Ziraat Bilgi Bankası

2018 yılı Anaç koyun ve keçi desteklemesi başvuru şartları

2018 yılı Anaç koyun ve keçi desteklemesi nasıl alınır

Koyun ve keçi yetiştiriciliği yapan, damızlık koyun-keçi yetiştiricileri birliklerine üye, hayvanları Koyun Keçi Kayıt Sistemi (KKKS) ve Koyun-Keçi Bilgi Sistemine (KKBS) kayıtlı yetiştiriciler, anaç hayvan (1/9/2014 tarihi ve öncesinde doğmuş dişi koyun ve keçi) başına yılda bir kez olmak üzere desteklemeden yararlandırılırlar.
Desteklenecek anaç koyun-keçilerde aranacak şartlar;
a) Anaç koyun-keçilerin aynı ırktan olma şartı aranmaz.
b) Anaç koyun-keçiler 1/9/2014 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmalıdır.
(5) İcmallerin hazırlanması öncesinde il/ilçe müdürlüklerince yapılacak işlemler;
a) İşletme ve hayvanlara ait bilgilerin kayıt sistemlerinden kontrollerini ve işletmelerdeki hayvan tespitlerini kulak küpelerini dikkate alarak yapar.
b) Destekleme ödemesi anaç koyun-keçinin 27/11/2015 tarihinde KKKS ve KKBS?de aynı işletmede kayıtlı olması şartıyla işletme sahibine yapılır. Hayvanların 27/11/2015 tarihi sonrasında il/ilçe müdürlüğünün yapacağı yerinde kontrol tarihine kadar geçen süre içerisinde aynı işletmede olması zorunludur.
c) 16/1/2016 tarihinden sonra yapılan il içi nakillerde, destekleme müracaatı yapılan il/ilçeden çıkış esnasındaki nakil belgesinin il/ilçe müdürlüklerince onaylanması halinde nakil belgesi, il dışı nakillerde ise il/ilçe müdürlüklerince düzenlenen veteriner sağlık raporu yerinde tespit olarak kabul edilir.
ç) İşletme tespitleri tamamlandıktan sonra, KKBS?de yetiştirici adına kayıtlı işletmede görülen hayvanları icmal listelerine aktarır, listeler yayınlanmadan önce gerekli kontrolleri yapar.
d) Birlikler tarafından il/ilçe müdürlüklerine teslim edilmiş olan müracaat listesinde bulunmayan yetiştiriciler desteklemeden faydalandırılmaz.

Yorum Yazın


Sponsorlu Bağlantılar

Bizi Takip Edin...
Site İçi Arama