Sponsorlu Bağlantılar
Tarım ve Ziraat Bilgi Bankası

2018 yılı Buzağı Desteklemesi başvuru şartları

2018 yılı Buzağı Desteklemesi nasıl alınır

Buzağı desteklemesinden yararlanma şartları

a) E-ıslah a kayıtlı analardan, e-ıslah veri tabanına kayıtlı saf kültür ırkı veya melezi sığırların aynı kültür ırkı boğanın spermasıyla suni tohumlanma sonucu doğmuş olmalıdır.
b) E-ıslah a kayıtlı, yerli ırk ve melezi sığırlardan suni tohumlama sonucu doğan buzağılarda aynı ırktan olma şartı aranmaz.
c) E-ıslah a kayıtlı, etçi ırk sığırlardan, aynı ırktan suni tohumlama veya Bakanlıktan izin almış tabii tohumlama boğası ile tohumlanması sonucu doğmuş olmalıdır.
ç) Tüm buzağılar 2015 yılı doğumlu ve Türkvet?te de kayıtlı olmalıdır.
d) Dişi buzağılara Brusella aşısı yapılmış ve aşı bilgileri Türkvet?e kaydedilmiş olmalıdır.
e) İşletmenin e-ıslah a kayıt tarihinden önce doğan buzağılar desteklemeden yararlandırılmaz.
f) Her buzağı için bir kez destekleme ödemesi yapılır.
g) İkiz veya üçüz doğan her buzağı için destekleme ödemesi yapılır.
ğ) Buzağının doğum bilgisi e-ıslah veri tabanından alınır ve destekleme buzağının doğduğu işletme sahibine ödenir. Doğum bilgileri ve doğduğu işletmesi e-ıslahta belirlenemeyen buzağılar için destekleme ödemesi yapılmaz.
h) Suni veya tabii tohumlamanın, buzağının doğum tarihinden 210-295 gün öncesinde ülkemizde yapılmış ve tohumlama bilgisinin e-ıslah veri tabanında kaydedilmesi zorunludur.
ı) On dört aylık yaştan (420 gün) önce tohumlanan hayvanların buzağısı için destekleme ödemesi yapılmaz.
i) Türkvet ve e-ıslah a kaydedilmeden ölen, kesilen veya satılan buzağılar ile ölü doğan ve atık yavrular için destekleme ödemesi yapılmaz. E-ıslah a ve Türkvet e kaydedildikten sonra ölen, kesilen veya satılan buzağılar için destekleme ödemesi yapılır.
j) Buzağıların zamanında küpeletilmesi, Türkvet ve e-ıslah kayıt sistemlerine kaydettirilmesinden yetiştiriciler, belgelerin düzenlenmesi ve veri girişlerinin vaktinde yapılmasından ise görevli kişiler ve kuruluşlar sorumludur.


İşletmesi soy kütüğüne kayıtlı yetiştiriciler Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği aracılığıyla, ön soy kütüğüne kayıtlı olanlar ise şahsen veya üyesi olduğu yetiştirici/üretici örgütleri aracılığıyla il/ilçe müdürlüklerine 1/10/2015 - 31/12/2015 tarihleri arasında dilekçe ile müracaatta bulunurlar

 

Yorumlar (1)

Hepsini yaptırıyorum ama destek alamıyorum ??

Emre Özcan | 2 Nisan 2018 Pazartesi , 00:13

Yorum Yazın


Sponsorlu Bağlantılar